HAMİLELİĞİN SON GÜNLERİ VE DOĞUM

Çocuk sahibi olmak için kimi zaman evliliğin ilk günlerinden itibaren denemeler başlar, kimi zaman da uygun koşulların oluşması beklenilir; ancak her iki durumda da hamilelik, anne-babaların sabırsızlık içinde geçirdiği ve mutlulukla karşıladığı bir süreçtir. Buna rağmen, gerek hamilelik süreci, gerekse doğumun kendisi anne adaylarını sayısız endişelere sürükleyebilir. Özellikle ilk hamileliklerde, doğumun başlangıcı anne adaylarını en çok endişelendiren konulardan biridir.

bbbb-kopya-2

Picture 1 of 6

“Doğum ne zaman başlar?” “Belirtileri nelerdir?” “Doğum sürecinde kendilerinin ve bebeklerinin yaşayacakları şeyler nelerdir?” gibi sorular gebelik ilerleyip doğum yaklaştıkça anne adayları tarafından hem bizlere hem de doktorlarına en sık yöneltilen sorular arasında yer alıyor. Biz de tüm bu aklınızı kurcalayan soruları uzmanına soralım ve yeterli bilgi sahibi olmanızı sağlayacak yanıtlar alalım istedik. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Uzman Dr. Altuğ Semiz, gebeliğin son günleri ve doğumun başlangıcı hakkındaki sorularımızı sizler için yanıtladı…

Doğum insanlık var olduğundan beri belki de insanların en çok ilgisini çeken, en çok merak edilen olay olmuştur. Bugünkü tıbbi bilgi birikimine sahip olmak bir yana, daha hiçbir bilginin olmadığı ilkel koşullarda bile insanlar doğumu merakla izlemiş, birtakım yardımcı teknikler ile en doğruyu yapmaya, doğumu kolaylaştırmaya çalışmışlardır. Zaman içinde bu eylemi idare etme görevi deneyimli insanlardan bilgili ve deneyimli hekimlere geçmiş, ancak amaç asla değişmemiştir; gebeliği tüm evrelerinde takip ederek beklenmiş doğumun gerçekleşmesi. Doğum başladıktan sonra ise, evre evre izlenerek deneyimlenmiş ve sonraki doğumlar için bilgi kaynağı olmuştur. Doğum basitçe; bebeğin ve bebeğe ait diğer yapıların (plasenta , kordon , kese artıkları , su) rahim dışına çıkması olarak tanımlanmaktadır.

Bununla beraber zamanında doğum üç evre halinde izlenen bir süreçtir. Hamileliğin 40. haftası doğum zamanı olarak kabul edilmektedir. 37 haftadan itibaren gerçekleşen doğumlar zamanında gerçekleşmiş olarak kabul edilmekte, 37 hafta öncesi doğumlara ise erken doğum adı verilmektedir. Erken doğumlarda bebeğin anne karnında geçirdiği hafta sayısı düştükçe, doğumun seyri de beklenen tipik özelliklerden uzaklaşmakta ve gerek süreler, gerekse belirtiler açısından farklılıklar içermektedir.

No Comments Yet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.